Islam Tarihindeki Ilk Türk.

'Türkler ve İslamiyet' forumunda AKINCI tarafından 19 Ekim 2017 tarihinde açılan konu

 1. AKINCI

  AKINCI Vezir
  Vezir

  Katılım:
  18 Ekim 2017
  Mesaj:
  15
  Alınan Beğeniler:
  18
  Ödül Puanları:
  3
  ilk-musluman-turk.jpg
  أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ ﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم
  Kovulmuş şeytandan, Allah' a sığınırım. Rahman ve Rahim olan Allah' ın adıyla...

  Selamın aleyküm,
  Bir çok farklı görüş olsa da Türkler, İslâm dininden önce çok tanrılı bir din olan "Gök Tanrı" inancına sahiptiler. Gök Tanrı inancına göre Tengri tek tanrı değil, (haşa) en büyük tanrı idi. Yine bu inanca göre Tengri dışında bir sürü tanrıça var idi. Bunlara kısaca değinecek olursak; Umay, Erlik, Ülgen... bunlardan bazılarıdır.


  Türklerin, İslâm diniyle şereflendirilmesi esasen Peygamber efendimizin, İslâm dinini tebliğ ettiği ilk yıllara dayanmaktadır. Bu bilgiyle yola çıktığımızda; Türklerin, İslâm dini ile tanışması 9'uncu yüzyılın ilk çeyreğine rast gelmektedir. Ünlü tarih araştırmacısı Yılmaz ÖZTÜNA'nın ifadeleri ile 10'uncu yüzyıla kadar yavaş, 10'uncu yüzyıla girildiğinde ise süratle İslâm, Türkler arasında yayıldı. Türklerin, İslâm ile tanışması öyle bir hâl aldı ki, haçlı keferesinden bir hıristiyan, İslâm dinine geçtiğinde ona "Türk oldu!" denildi.

  Dinimiz İslâm, Hz. Muhammed (S.A.V.) tarafından milâdi takvime göre 610 yılında tebliğe başlandığını göz önünde bulunduracak olursak; tarih kayıtlarında Türk toplumlarının -bunun altını çizmek gerekir-, İslâm dini ile tanışması ve müslüman olması arasında nereden bakarsak 350 - 400 sene var olduğunu görürüz. Lâkin ilk müslüman Türk'ün, İslâm'a girişi Peygamber efendimizin İslâm'ı tebliğ ettiği yıl ile aynıdır. Yani milâdi 610 senesidir.

  Peki kim bu ilk Türk müslüman?

  Hz. Muhammed (S.A.V.)' in davetine "evet" demiş ve azılı bir İslâm düşmanı olan Ebu Cehil' in çok şiddetli işkencelerine maruz kalmış ve akabinde ilk Türk Müslüman şehit mertebesine de erişmiş o güzel insan... Ailesi ile birlikte, İslâm'ın ilk şehitlerinden olan Ammar ailesi'nin validesi, Hz.Sümeyye validemizdir.

  Allah(c.c.) katında, şehitlerin değeri müslüman kardeşlerimizce bilinmektedir. Ve bu davaya ilk canını, kanını veren yine bir Türk evladı, Hz. Sümeyye (r.a.)'dır. Allah(c.c.) bizleri, bu atalara layık bir soy eylesin.
  Selam ve dua ile...


   
  #1 AKINCI, 19 Ekim 2017
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ekim 2017