Ankara Anıtkabir

Ankara Anıtkabir

Evliya Çelebi, 19 Ekim 2017
NâFi bunu beğendi.
  • Evliya Çelebi
   Anıtkabir üç bölümden meydana gelir: yol, avlu ve şeref salonu. Yolun uzunluğu 180 m’dir. İki yanma aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir. Bunun ucunda avlu yer alır. Avlunun çevresindeki sekiz kuleye ayrı ayrı ad verilmiştir: Müdafaai Hukuk, Cumhuriyet, Devrim, 2i Nisan, Barış, Zafer, Misakı Milli, Mehmetçik.

   Avlunun sol ucunda kabir kısmı yer alır. Bunun içindeki şeref salonunun yüksekliği 20 m, eni 32 m, boyu 60 m’dir. Tavanına altın mozaikle Türk motifleri işlenmiştir. Salonun gerisindeki pencerenin önünde lahit bulunur. Mezar lahdin altındadır.

   Cemal Gürsel ile beş 27 Mayıs şehidinin mezarı Anıtkabir’in doğusunda yapı dışında; İsmet İnönü’nün mezarı ise avlunun sağında, şeref salonuna karşı cephedeki bir salonun içindedir.

   Ankara’nın kaleden sonra en yüksek yeri olan Rasattepe’de sapılmıştır. Yapımına 1948 de başlandı. 1953 te tamamlandı.

   Anıt üç bolümden oluşur: Yol. avlu ve şeref salonu.

   Yolun iki yanı aslan heykelleri ve servi ağaçlarıyla süslenmiştir. Avlu. yolu asıl anıta bağlayan kısımdır, çevresinde 8 kule vardır ve her birine Kurtuluş Savaşı’yle ilgili bir ad verilmiştir: Müdafaii Hukuk, Cumhuriyet, Devrim, 23 Nisan, Barış, Zafer, Misakı Milli, ve Mehmetçik.

   Avlunun sol kenarında asıl kabir kısmı bulunur. Bunun içindeki şeref salonu 20 m. yüksekliğinde. 60 m. boyunda ve 32 m. genişliğinde büyük bir kapalı yerdir, tavanına altın mozayikle Türk motifleri işlenmiştir Salonun gerisindeki pencerenin önünde lahit ve lahdin altına gelen toprak altında da Atatürk’ün mezarı vardır. İsmet İnönü ile Cemal Gürsel’in ve 27 Mayıs şehitlerinin mezarları da Anıtkabir’in çevresindedir
  Görüntülenebilecek yorum bulunmuyor.