Bilecik Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi
Evliya Çelebi, 24 Ekim 2017
Seyahatname:
Bilecik'in nadide mekanlarından biri olan Şeyh Edebali Türbesi'nin hemen yanı başında, Orhangazi Cami'sinin yanında bulunan bu mekan Osmanlı Devleti'nin tüm padişahlarını tek bir yerde inceleme, onlar hakkında bilgiler edinme, ufak birer otobiyogrofi şeklinde hazırlanmış açıklamalarla padişahlarımızın hayatlarını öğrenme fırsatı sunan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi adında güzel bir mekandır.

Bu mekana girmek için büyükçe bir kapıdan içeri girilerek dümdüz karşıya doğru uzanan yoldan yürünür, karşınıza çıkan sol tarafında kayı simgesi bulunan bir Bilecik yazısıyla karşılar. Sağ tarafa döndüğünüzde Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatının yazdığı bir anıt yer almaktadır.

Sol taraftan girilen kubbeli yapının altında belirli aralıklarla padişahların resimleri, ve o padişahların devirlerindeki toprakları gösteren transparan haritalar, o dönemdeki eşyalar ve önemli olayları yansıtan eserler duvarda yer almaktadır. İlerledikçe ilk padişahtan son padişaha kadar ulaştığınızda tüm kubbeli yapının tamamını gezmiş oluyorsunuz. Böylece Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi gezimiz sona ermiş bulunuyor.

Orta alanı yeşil çimenlerle kaplı çok nadide bir alandır. Özellikle hafta sonları ailecek gidilecek yerler arasında yer almalı.

İLGİLİ SEYAHATNAMEYİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN
  Görüntülenebilecek yorum bulunmuyor.
 • Kategori:
  Semboller ve Mekanlar
  Seyyah:
  Evliya Çelebi
  Tarih:
  24 Ekim 2017
  Görüntüleme Sayısı:
  2,351
  Yorum Sayısı:
  0

  EXIF Verisi

  Vesika Boyutu:
  1.6 MB
  Vesika Türü:
  image/jpeg
  Genişlik:
  4160px
  Yükseklik:
  3120px
  Açıklık:
  f/2.0
  Marka:
  General Mobile
  Model:
  GM 5 Plus
  Tarih / Saat:
  2017:09:22 13:36:45
  Pozlama Süresi:
  1/137 sec
  ISO Hız Oranı:
  ISO 100
  Odak Uzaklığı:
  3.57 mm
   

  Not: EXIF verisi sadece geçerli vesika biçimlerin verisini saklar. Resim yükledikten sonra değiştirilmiş (çevrilme, döndürme, kırpma gibi işlemlerden geçmiş) olabilir.